عوامل دود کردن کوره زغال فشرده

عوامل دود کردن کوره زغال فشرده

عوامل دود کردن کوره زغال فشرده

اشتراک گذاری مقاله

عوامل دود کردن کوره زغال فشرده چیست؟ زغال فشرده نوعی زغال کاربردی است که نسبت به زغال‌های معمولی مزایای بیشتری دارد. مهم‌ترین مزیت آن، جلوگیری از اسیب رسیدن به درختان است چراکه با مواد اولیه‌ای از جمله خرده چوب‌ها، شاخ و برگ‌های اضافه و… زغال فشرده تولید می‌شود.

از دیگر مزایای آن می‌توان به میزان حرارت بالا، مدت زمان سوختن بیشتر، نداشتن جرقه و…. اشاره کرد. زغال فشرده در کارگاه‌های تولید زغال تولید می‌شوند. اولین بار این نوع زغال‌ها توسط کشور چین تولید شد به همین دلیل به زغال چینی نیز معروف هستند.

برای تهیه زغال فشرده از کوره‌های صنعتی استفاده می‌شود. در این مقاله سعی داریم تا به عوامل دود کردن کوره زغال فشرده بپردازیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

عوامل دود کردن کوره زغال فشرده

تولید و عوامل دود کردن کوره زغال فشرده

زغال‌ها کاربرد‌های فراوانی در زندگی ما دارند، تولید زغال را می‌توان از قدیمی‌ترین مشاغل دانست در حالی که تولید زغال به روش‌های سنتی برای محیط زیست مخرب و مضر بوده است.

اولین بار کشور چین دست به تولید زغال فشرده زد که به دلیل مزیت‌های این نوع زغال و جلوگیری از آسیب به طبیعت خیلی زود مورد توجه دنیا قرار گرفت.

برای تولید زغال فشرده، مواد اولیه قابل اشتعال مانند شاخ و برگ درختان، کاغذ‌ها، پوست گردو، خاک اره‌ها و… را در قالب‌های مخصوص میریزند. سپس با فشار زیاد و پرس کردن آن‌ها و با قرار دادن آن‌ها در کوره‌های صنعتی، زغال فشرده را تولید می‌کنند.

همان طور که اشاره شد بیشترین محبوبیت این نوع زغال‌ها به دلیل دوستدار طبیعت بودن آن‌ها است. در نتیجه هنگام تولید این زغال‌ها نباید هیچ گونه دودی از کوره بلند شود. چراکه دود باعث اسیب به محیط زیست می‌شود.

دود کردن کوره زغال فشرده یک امر غیر طبیعی است که ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. در ادامه به عوامل دود کردن کوره زغال فشرده می‌پردازیم.

 

  • بکارگیری مواد ناخالص و نا مرغوب

از مهم‌ترین عواملی که سبب می‌شود تا کوره زغال فشرده دود کند، وجود ناخالصی در مواد اولیه تهیه زغال فشرده است. از طرفی استفاده از مواد اولیه نامرغوب نیز می‌تواند سبب دود کردن کوره شود.

به علاوه برخی از تولید‌کنندگان زغال فشرده به دلیل استفاده از مواد نامرغوب در ابتدا برای فشرده‌سازی و پرس کردن مواد از چسب‌های مضر استفاده می‌کنند که هنگام قرار دادن در کوره‌های صنعتی، این چسب‌ها باعث دود کردن کوره زغال فشرده می‌شوند.

 

  • استفاده از سوخت اضافی برای مشتعل کردن کوره

برای سوزاندن مواد اولیه از حرارت بالا مشعل کوره استفاده می‌شود که کم کم این حرارت سبب اشتعال مواد اولیه می‌شود. اما متأسفانه برخی از تولید‌کنندگان زغال فشرده از سوخت اضافی برای اشتعال استفاده می‌کنند.

در کوره‌ها برای سوزاندن مواد اولیه و زغال‌های قالبی نباید از سوخت‌های اضافی مانند نفت و بنزین استفاده کرد. چراکه این کار سبب کاهش کیفیت زغال فشرده می‌شود. به علاوه استفاده از سوخت اضافه سبب دود کردن کوره زغال فشرده نیز می‌شود.

 

  • ساختار نادرست کوره و عدم تهویه مناسب

یکی دیگر از علت‌های دود کردن کوره زغال فشرده را می‌توان ساختار نادرست کوره دانست. کوره‌ها باید دارای تهویه هوای مناسب باشند چراکه علاوه بر تأثیر زیادی که بر کیفیت زغال فشرده دارد، سبب عملکرد درست سیستم حرارتی بر روی زغال‌های قالبی می‌شود.

اگر کوره تهویه هوای مناسب نداشته باشد، عملیات حرارتی به درستی انجام نمی‌شود و از کوره دود بیرون می‌آید.

عوامل دود کردن کوره زغال فشرده

سخن پایانی

تولید زغال فشرده به دلیل اینکه دوستدار طبیعت و محیط زیست است و همچنین کاربرد‌ها و مزیت‌های فراوانی که دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از طرفی این شغل و صنعت را می‌توان یکی از پر سودترین تولیدی‌ها دانست چراکه اکثرا مواد اولیه آن ارزان قیمت است.

کیفیت زغال فشرده از اهمیت زیادی برخوردار است اما متأسفانه برخی از تولید‌کننده‌های زغال فشرده برای سود بیشتر از مواد اولیه نامرغوب و ارزان‌تر و همچنین از سوخت‌های اضافی برای مشتعل‌سازی مواد اولیه استفاده می‌کنند.

موارد فوق سبب دود کردن کوره زغال فشرده می‌شود که در نتیجه سبب کاهش کیفیت زغال فشرده، شکننده شدن آن‌ها می‌شود؛ اما اگر شما در کارگاه تولید زغال فشرده خود از مواد اولیه خوب و مرغوب استفاده می‌کنید و از هیچ گونه سوخت اضافی نیز استفاده نمی‌کنید اما باز هم کوره زغال فشرده شما دود می‌کند، احتمالاً در تهویه هوای کوره مشکل وجود دارد.

شما باید نسبت به تهویه مناسب هوا برای کوره زغال فشرده اقدام کنید چراکه هر گونه دود کردن کوره سبب کاهش کیفیت زغال فشرده می‌شود.

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید