زغال بامبو چیست؟ همه چیز درباره زغال بامبو و کاربرد های آن

زغال بامبو چیست؟ همه چیز درباره زغال بامبو و کاربرد های آن

زغال بامبو چیست؟

اشتراک گذاری مقاله

زغال بامبو به دلیل مزایای فراوانی که دارد هر روز هکتارهای زیادی در سراسر آسیای شرقی از آن کاشته می‌ شود. این نوع زغال در آسیای شرقی بیش از ۵ قرن است که مورد استفاده و استقبال قرار گرفته است. برای تولید این زغال از چوب بامبو استفاده می‌ شود‌. پس از کاشت این گیاه، زمان زیادی نیاز است تا رشد کند. حدود ۵ سال زمان می‌ برد تا این گیاه رشد کرده و پس از گذشت ۵ سال روزانه ۶۰ سانتیمتر یا بیشتر رشد می‌ تواند داشته باشد. جالب است بدانید که طی چند ماه طول این گیاه به ۱۸ متر یا بیشتر می‌ رسد.

زغال بامبو چیست؟

زغال بامبو چیست؟

زغال بامبو از پسماندها و بقایای گیاهان بامبو تولید می‌ شود. به دسته ‌ای از زغال‌ ها که از انواع مختلف و به گونه‌ ای متفاوت تولید می‌ شود و هر کدام کاربردهای خاص و متفاوت خود را دارند، زغال بامبو گفته می‌ شود.

ویژگی های زغال بامبو

در زغال بامبو میلیون‌ ها سوراخ متراکم کوچک و ریز وجود دارد که با میکروسکوپ می‌ توان آن ها را مشاهده نمود. وجود این سوراخ‌ های ریز در این محصول به دلیل داشتن بار یون منفی باعث توانایی رطوبت گیری و بو می‌ شود. این ویژگی سبب شده که این زغال از بقیه زغال ها متمایز و بیشتر مورد استفاده کاربران قرار داده است. خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ بودن این زغال امروزه باعث شده که افراد بیشتری از خرید این زغال استقبال و از آن استفاده کنند.

در ساخت این زغال هیچ ترکیب و ماده شیمایی استفاده نشده است. به این دلیل هیچ بو و دودی که مصرف کننده را اذیت کند از خود تولید نخواهد کرد. همچنین این زغال اگر در طبیعت قرار بگیرد، هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند. زغال بامبو از خاصیت متخلخل بودن برخوردار است که یکی از اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین ویژگی‌ های این زغال به شمار می‌ رود. این زغال به دلیل منافذ زیادی که دارد، جذب بالایی داشته و نسبت به بقیه زغال‌ ها زودتر روشن می شود. به عنوان یک رطوبت گیر و یا بوگیر طبیعی در مکان‌ هایی مانند اتاق، جا کفشی و یخچال، کفش و ماشین می توان به زغال بامبو اشاره کرد. همچنین با قرار دادن یک تکه زغال بامبو در یخچال می توان از فاسد شدن غذاها جلوگیری کرد.

زغال بامبو زمانی که می‌ سوزد و به خاکستر تبدیل می‌ شود خاکسترهای ناشی از سوختن را پخش نمی‌ کند و درون خود نگه می‌ دارد. همین خاصیت یکی از ویژگی‌ های محبوب این زغال است. میزان جذب رطوبت و بو زغال بامبو از زغال معمولی ۴ برابر قوی ‌تر است.

دوام زغال بامبو

به دلیل طبیعی بودن زغال چوب بامبو می‌ توانیم آن را با گرانول‌ های زغال چوب در خاک باغبانی مخلوط کنیم. انجام این کار باعث کنترل پوسیدگی و رطوبت گیاهان، باغچه و درخت‌ ها می‌ شود. برای باکتری زدایی و قارچ زدایی خاک‌ های گیاهان می‌ توانیم از این زغال استفاده نماییم. این نوع زغال نسبت به بقیه زغال‌ ها می‌ تواند تا یک سال به خوبی دوام خود را حفظ کند.

کاربرد زغال بامبو

از زغال بامبو می ‌توانیم برای درمان آکنه و جوش استفاده کنیم. زیرا این زغال خاصیت ضد باکتریایی داشته و به سرعت آکنه و جوش ‌های شما را درمان می‌ کند.

امروزه از زغال بامبو ماسک‌ هایی تولید می‌ شود که برای شادابی و شفاف سازی پوست مورد استقبال بانوان و آقایان قرار گرفته است. همچنین در حفظ رطوبت پوست به ما کمک می‌ کند و رطوبت پوست را به حد متعادلی می‌ رساند. این زغال در تهیه انواع صابون های لایه بردار و ضد قارچ در بازار استفاده می شود. زغال بامبو می‌ تواند به شما کمک کند که همیشه گیاه‌ های سالم و زنده و سرسبزی داشته باشید. قرار دادن یک تکه زغال در گلدان به شما کمک می‌ کند که آب اضافی در خاک گلدان گرفته شده و رطوبت خاک متعادل شود. یکی دیگر از کاربردهای عالی این زغال، تصفیه آب است. زغال بامبو قابلیت این را دارد که ناخالصی‌ های آب را بگیرد و یک آب تصفیه شده به شما تحویل بدهد. علاوه بر این می‌ توانید از آن به عنوان تصفیه کننده آب آکواریوم استفاده کنید. اگر شما هم هنگام کشیدن قلیان دچار سردرد های مکرر می‌ شوید، می‌ توانید از زغال بامبو که بدون بو بوده و موجب سر درد نمی‌ شود استفاده کنید. همچنین این زغال نسبت به زغال‌ های دیگر زمان زیادی بر روی قلیان باقی می‌ ماند و در مدت طولانی می‌ توانید از آن استفاده کنید.

از این زغال می توانید در سبد میوه ها استفاده کنید. انجام این کار از خراب شدن و کپک زدن میوه ها جلوگیری می کند. زغال بامبو در صنعت شیشه سازی و سرامیک سازی نقش بسزایی دارد.

تولید زغال بامبو

تولید زغال بامبو

زغال های بامبو وارداتی هستند و اغلب در کشور ما تولید نمی شوند. البته به دو شیوه مختلف می‌ توانیم زغال فشرده تولید کنیم. یکی از این روش‌ ها تولید با خاک اره که به شکل دانه های تسبیح در دستگاه‌ ها و یا تولید زغال با چوب است.

مزایای استفاده از زغال بامبو

هنگام سوختن زغال بامبو، بو و دود بسیار کمتری نسبت به بقیه زغال ‌ها ایجاد می‌ شود. این زغال برای کباب پزی در آپارتمان‌ ها که به بو و دود کمتری نیاز است بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

این زغال برای استفاده طولانی مدت بسیار مناسب است. دلیل این امر این است که قابلیت این را دارد که ۳ ساعت به طور مداوم بسوزد و نیاز به باد زدن مداوم ندارد.

هنگام کشیدن قلیان و یا کباب پزی می‌ توانیم از این زغال استفاده نماییم. چرا که به حرارت بالایی نیاز داشته و زغال بامبو قابلیت این را دارد تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد بسوزد و تغییر شکل ندهد.

معایب استفاده از زغال بامبو

زغال بامبو اگر دارای کیفیت بسیار بالایی باشد، هیچگونه معایبی نخواهد داشت. در واقع نوع تولید این زغال و کیفیت محصول نهایی می تواند در مزایا و معایب آن تأثیر گذاری بالایی داشته باشد.

خرید و قیمت زغال بامبو

خرید و قیمت زغال بامبو

هنگام خرید زغال بامبو باید از فروشگاه‌ هایی که معتبر هستند خرید خود را انجام دهید. با خرید از مراکز معتبر از کیفیت این زغال مطمئن خواهید شد. طبق وزن و کیفیت گیاه بامبو، این زغال را قیمت گذاری می کنند. این زغال نسبت به زغال‌ های دیگر کیفیت بالاتری داشته ولی از قیمت مناسبی نسبت به زغال‌ های دیگر برخوردار است.

 

 

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید