زغال سفید

زغال سفید

زغال سفید

اشتراک گذاری مقاله

درصدی از درآمد اقتصادی کشور به صنعت تولید زغال و به ویژه زغال سفید تعلق دارد. در واقع این حرفه نیز دارای سود بسیار زیادی است و کسب و کارهای بسیاری نیز در این حیطه فعالیت می کنند. در واقع راه اندازی خط تولید زغال و به کارگیری نیروهای متعدد در این خط تولید و به ویژه توزیع یک نوع اشتغال زایی و یک روش درآمدزایی سودآور است.

اینکه زغال سفید چیست و چه کاربردی دارد، قطعاً یکی از سوالات بسیار مهم اکثر کاربران خواهد بود. البته زغال سفید با زغال های فعال کاملاً با یکدیگر تفاوت دارند.  در ادامه در رابطه با این نوع زغال، ویژگی ها و کاربرد آن اطلاعات بیشتری ارائه می دهیم.

زغال سفید چیست؟

زغال سفید چیست؟

 یکی از پرکاربردترین زغال هایی که قطعاً بیشتر افراد با آن آشنایی ندارند، زغال سفید است. این زغال ها خود به رنگ سفید تولید می شوند و با زغال های رنگ کرده ای که به نام زغال سفید به فروش می رسند، کاملاً متفاوت هستند. برای تولید زغال سیاه و سفید وش های کاملاً متفاوتی وجود دارد. این نوع زغال که با نام زغال سنگ قهوه ای نیز شهرت دارد، بسیار سازگار با محیط زیست است. این نوع سوخت های جامد معمولاً از مواد عالی به تولید می رسند.

برای تولید چنین زغال هایی معمولاً تا ۹۰ درصد آب زغال بی کیفیت را می گیرند که قطعاً این فرآیند نیز بسیار هزینه بر است. در نهایت محصول نهایی که با نام زغال به رنگ سفید روانه بازار می شود بسیار مرغوب، با کیفیت و با درجه حرارت بالا به تولید می رسد. امروزه این نوع زغال را در بسیاری از مکان ها برای کاربردهای مختلف می توان استفاده کرد. البته برخی از کاربردهای این نوع زغال به شرح زیر هستند.

زغال سفید یک منبع تجدید پذیر و پایدار

زغال سفید یک منبع تجدید پذیر و پایدار

قطعاً برای شما هم جالب است بدانید زغال سنگ از چه موادی به تولید می رسد. برای تولید این نوع زغال معمولاً از مواد عالی تجدید پذیر استفاده می کنند. این مواد که برای تولید زغال به کار می روند، باعث می شوند تا به عنوان یک منبع انرژی پایدار بتوان از آن استفاده نمود. البته در پروسه تولید این محصول ضایعات کشاورزی و همچنین باقیمانده زیست توده نیز ورد استفاده قرار می گیرد.

به کارگیری ضایعات کشاورزی و همچنین باقیمانده های زیست توده برای تولید چنین موادی قطعاً باعث محافظت از محیط زیست می شود. چرا که در این صورت این مواد در محیط زیست رها نشده یا آنها را نمی سوزانند.

پس از نظر زیست محیطی تولید چنین موادی کاملاً به صرفه است. با استفاده از چنین موادی به عنوان یک سوخت پرکاربرد، قطعاً سیستم انرژی پایداری به وجود می آید که بسیار ارزشمند هستند. منابع تجدید پذیر به عنوان منابع ارزشمندی هستند که صرفه اقتصادی دارند. چنین منابعی به دلیل طبیعی بودن هرگز به محیط زیست آسیب وارد نمی کنند.

 • به منظور اضافه کردن مواد معدنی به آب از زغال سفید استفاده می کنند.
 • زغال سفید به منظور کاهش فشار خون و همچنین کاهش کلسترول خون بسیار کاربرد دارد.
 • برای بالا بردن دمای بدن و همچنین جهت افزایش گردش خون مهم است.
 • زغال سفید به منظور جذب امواج مضر گوشی و همچنین بسیاری از دستگاه های ماهواره ای مورد استفاده قرار می گیرد.
 • امروزه زغال سفید را برای تصفیه آب از سیستم های لوله کشی مورد استفاده قرار می دهند.

ویژگی های زغال سفید

ویژگی های زغال سفید

زغال سفید به عنوان یکی از پرکاربردترین زغال های بسیار با کیفیت در بازار ویژگی های منحصر به فردی دارد. در واقع همین ویژگی ها و مشخصات مثبت زغال سفید باعث برتری آن نسبت به زغال سیاه شده است. با بررسی این مزایا و ویژگی ها در می یابید که این نوع زغال بهتر و با کیفیت تر خواهد بود. برخی از ویژگی های مهم زغال سفید شامل موارد زیر است:

 • زغال کبابی

به دلیل کیفیت بسیار بالا و مرغوبیت می توان از آن به عنوان زغال کبابی استفاده کرد. چرا که هیچ گونه دود و بویی نیز ندارد و در این صورت کباب شما نیز دود نمی گیرد.

 • مقاومت بالا

مقاومت بسیار بالای زغال سفید یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن است. با توجه به این مقاومت قطعاً در طولانی مدت زغال سریعاً به خاکستر تبدیل نمی شود.

 • عدم جرقه و آتش پرانی

بسیاری از زغال های بی کیفیت و نامرغوبی که استفاده می شوند، قطعاً آتش پرانی و جرقه دارند. با توجه به کیفیت و مرغوبیت زغال سفید باید گفت هنگام استفاده این نوع زغال هیچگونه جرقه و آتش پرانی نخواهد داشت.

 • حرارت بالا

از ویژگی های منحصر به فرد یک زغال با کیفیت، حرارت بسیار بالا و در نتیجه آتش گرفتن سریع آن است. زغال سفید نیز سریعاً پس از روشن کردن آتش گرفته و حرارت بالایی نیز از خود تولید می کند.

 • محکم و سخت

یک زغال نامرغوب به دلیل بافت نرم سریعا با ضربه های آرام نیز از هم گسسته می شوند. حال در صورتی که زغال رنگ سفید بسیار سخت و محکم است.

 • درصد رطوبت کم

درصد رطوبت زغال سفید بسیار کم و خشکی بالایی دارد. حال با وجود ۱۰ درصد رطوبت قطعاً کیفیت زغال سفید بسیار بالاتر خواهد بود.

مهمترین تفاوت زغال سفید و زغال فعال

مهمترین تفاوت زغال سفید و زغال فعال

بسیاری از افراد زغال فعال و سفید را با یکدیگر اشتباه می گیرند و بر این باورند که این دو هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. بد نیست بدانید که این دو زغال به روش های کاملاً متفاوت از یکدیگر تولید می شوند، چه بسا اینکه نوع کاربرد آنها نیز تا حدودی با یکدیگر متفاوت است.

زغال سنگ یا همان زغال رنگ سفید یک نوع سوخت بسیار پرکاربرد است. این نوع زغال از فرآیند خشک شدن چوب های خرد شده بر روی آتش به تولید می رسند. از این رو می توان گفت چنین سوخت هایی با زغال های تولید شده با چوب کربنیزه کاملاً با یکدیگر تفاوت دارند. چنین منابع تجدید پذیر از پسماندهای کشاورزی و همچنین زیست توده به تولید رسیده اند که از نظر حفظ محیط زیست و هزینه ها ارزشمند هستند. همچنین این نوع زغال به عنوان یک جایگزین مناسب برای سوخت جامد برای افزایش کیفیت هوا اهمیت بسیار زیادی دارد.

زغال فعال که نوعی کربن فعال است امل یک ماده متخلخل با سطح بسیار گسترده می باشد. این نوع زغال فعال را معمولاً برای فیلتراسیون و با هدف جذب به تولید می رسانند. در واقع زغال فعال به عنوان سوخت استفاده نمی شود و بیشتر برای از بین بردن ناخالصی گازها، مایعات و همچنین ناخالصی محلول کاربرد دارد. امروزه حتی برای درمان مسمومیت های حاد، زخم و سوختگی همچنین در صنعت بازیابی طلا نیز از زغال فعال استفاده می شود.

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید