عوامل موثر در کیفیت زغال چوبی

عوامل موثر در کیفیت زغال چوبی

عوامل موثر در کیفیت زغال چوبی

اشتراک گذاری مقاله

برای تولید زغال کیفیت نیازمند تجربه و آموزش نیز می باشیم که در این مقاله از  آرتا زغال می خواهیم به عوامل موثر در کیفیت زغال چوبی  بپردازیم.

زغال چوبی بیشتر برای کباب کردن و مصارف قلیانی و سوخت  به کار می رود.زغال چوبی کبابی باید دود و بو و گاز و جرقه نداشته باشد و به راحتی خاموش نشود و خاکستر زیاد تولید نکند و بدون هیچگونه خامی باشد.

زغال چوبی قلیانی باید خاکستر کمتر تولید کند و هنگام شکستن صدای خشک و فلزی بدهد و حرارت را به مدت طولانی حفظ کند و بو و دود نداشته باشد و سردرد و سرگیجه ایجاد نکند و فاقد گازهای سمی باشد و بادوام و مقاوم باشد.

کیفیت زغال چوبی  تولید شده توسط کوره زغال صنعتی به مواد اولیه (چوب) و برنامه پخت و کوره زغال صنعتی بستگی دارد.

مواد اولیه (چوب) از عوامل موثر در کیفیت زغال چوبی 

همانطور که میدانید برای تولید زغال چوبی نیز به چوب نیاز داریم حال برای پخت زغال چوبی کبابی نیز از چوب های ضایعاتی و ساختمانی و برای تولید زغال قلیانی نیز از چوب های باغی مثل مرکبات و غیره استفاده می شود.

در کشورمان بسته به نوع شرایط مختلف آب و هوایی نیز نوع چوب های آن منطقه متفاوت است (مثلا چوب مرکبات شمال با چوب مرکبات جنوب و یا در مرکبات جنوب نیز مرکبات جهرم با مرکبات جیرفت نیز فرق دارد)

  • ویژگی چوب مناسب برای تولید زغال چوبی مصرف قلیانی بافت چوبی سنگین و پوست نازک می باشد.
  • چوب به دلیل بافت سبک زغال پفکی یا اسفنجی تولید میشود.
  • بعضی از چوب های باغی مثل چوب آلوچه زغال جرقه دار تولید می گردد.
  • چوب نارنگی به دلیل زود خاموشی زغال آن پیشنهاد نمی شود.
  • بعضی از چوب ها را باید گذاشت تا رطوبت خود را تا حدی ازدست بدهند بعد تولید کرد.

عوامل موثر در کیفیت زغال چوبی

برنامه پخت (دستور پخت) از عوامل موثر در کیفیت زغال چوبی

برنامه پخت یا همان دستور پخت نقش اساسی در کیفیت زغال چوبی دارد.برنامه پخت یعنی میزان دما در زمان مشخص می باشد که در تابلو برق سیو می شود.هر چوبی دمای پخت معین دارد که نسبت به بافت و پوسته و رطوبت چوب برنامه پخت ارائه می شود.چوب با رطوبت بالا مدت زمان پخت طولانی نسبت به چوب خشک دارد.

زغال چوبی باغی و مرکباتی نسبت به زغال چوبی کبابی از حساسیت بیشتری برخوردار است و میزان دما در زغال چوبی باغی و مرکباتی به آرامی بالا میرود.

توجه داشته باشیم که چوب نسبت به منطقه تفاوت زیادی دارد مثلا برنامه پخت چوب مرکبات شمال با چوب مرکبات جنوب (بخاطر تفاوت در بافت و پوست چوب) و یا در مرکبات جنوب نیز مرکبات جهرم با مرکبات جیرفت نیز فرق دارد بنابرین برنامه پخت متفاوتی دارد.

عوامل موثر در کیفیت زغال چوبی

کوره زغال صنعتی از عوامل موثر در کیفیت زغال چوبی

یکی دیگر از عوامل موثر در کیفیت زغال چوبی نیز کوره زغال صنعتی می باشد.کوره زغال صنعتی باید هیگونه سوراخی در بدنه داخلی نداشته باشد چرا که زغال های در حال تولید زا به خاکستر تیدیل می کند.نوع سیستم چرخشی حرارت در کوره زغال صنعتی مهم می باشد چرا که حرارت به خوبی گردش نداشته باشد دما پخش نشده و زغال چوبی تولید شده خام یا ترک دار تولید می شود.

به نوع عایق بندی کوره حتما توجه کنیم چرا که اگر عایق بندی ضعیف باشد باعث پرتی دما شده و زغال چوبی به خوبی پخته نمی شود.وجود سیستم سرکه گیر غیر استاندارد باعث می شود تا زغال چوبی تولید شده همراه با گاز و بو باشد.وجود سیستم دود سوزی غیر استاندارد باعث می شود تا زغال چوبی تولید شده همراه با ترک و سبکی باشد.

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید