چگونه زغال چینی را در کوره قرار دهیم؟

چگونه زغال چینی را در کوره قرار دهیم؟

چگونه زغال چینی را در کوره قرار دهیم؟

اشتراک گذاری مقاله

چگونه زغال چینی را در کوره قرار دهیم؟ برای اینکه بتوانید یک زغال چینی یا همان زغال فشرده تولید کنید باید مراحل مختلفی را بگذرانید تا بتوانید به زغال چینی باکیفیتی دست یابید. برای ساخت زغال چینی شما حداقل ۵ مرحله را باید پشت سر بگذارید. یکی از مهم‌ترین مراحل طریق قرار دادن زغال چینی درون کوره است.

طریقه قرار دادن زغال چینی در کوره سنتی و اصول آن یکی از مهم‌ترین نکاتی است که شما باید به عنوان یک تولید‌کننده زغال چینی آن را بدانید. اینکه چه مقدار زغال و برای چه مدتی و چگونه داخل کوره قرار گیرند و چه زمانی و چگونه آن‌ها را خارج کنید مهم‌ترین نکات این بخش است. اگر شما هم به دنبال پاسخ برای پرسش‌های فوق هستید تا آخر این مطلب در آرتا زغال با صبر و شکیبایی همراه ما باشید.

 

کوره زغال

برای تولید زغال چینی یا همان زغال فشرده به دستگاه‌ها و تجهیزات خاصی نیاز دارید، یکی از این تجهیزات کوره است. کوره زغال در اصل وظیفه‌ی حرارت دادن و خالص‌سازی بریکت‌ها را دارد.

مواد اولیه پس از اینکه در قالب‌های مخصوص ریخته می‌شوند و تحت فشار زیاد قرار می‌گیرند باید داخل کوره قرار داده شوند تا با حرارت لازم بسوزند و مواد ناخالص از آن‌ها جدا شود و تبدیل به یک زغال فشرده باکیفیت شوند.

چگونه زغال چینی را در کوره قرار دهیم؟

انواع قرار دادن زغال چینی در کوره

قرار دادن زغال چینی در کوره به دو صورت کلی انجام می‌شود:

  • قرار دادن زغال چینی در کوره سرد
  • قرار دادن زغال چینی در کوره داغ

قرار دادن زغال چینی در کوره سرد دشوارتر از قرار دادن زغال چینی در کوره داغ است در نتیجه نکاتی که باید رعایت کنید مهم‌تر است. برای قرار دادن زغال چینی در کوره سرد ابتدا واگن را با دقت در وسط کوره قرار دهید. دقت داشته باشید که وسط بودن واگن دارای اهمیت زیادی است چراکه باید هوا به صورت یکسان در اطراف آن جریان داشته باشد.

حال باید با استفاده از اجر و کاه گل بالای واگن را ببندید، سپس گونی‌هایی که از قبل به سوخت آغشته کرده بودید را از دو طرف وارد کنید و گونی‌ها را آتش بزنید. از دو طرف چند عدد بریکت به داخل بیندازید تا آتش بگیرند.

زمانی که سر بریکت‌ها شروع به سفید شدن کردند آتش باید تند و زیاد باشد اما به محض سفید شدن سر بریکت‌ها، دو طرف کوره را ببندید. پس از گذشت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پایین واگن را نیز ببندید. توجه داشته باشید از گونی و سوخت زمانی استفاده می‌شود که کارگاه تولید زغال شما مجهز به گاز نباشد.

 

قرار دادن زغال چینی در کوره داغ

قرار دادن زغال در کوره داغ امری راحت‌تر است چراکه زمانی که شما بریکت‌ها را درون کوره داغ قرار می‌دهید، بریکت‌ها به علت دمای بالای داخل کوره به سرعت آتش می‌گیرند. پس در این حالت به محض قرار دادن در وسط کوره، سریعاً کوره را ببندید.

چگونه زغال چینی را در کوره قرار دهیم؟

چه زمانی زغال چینی را از کوره خارج کنیم؟

همان طور که قرار دادن بریکت‌ها در کوره سرد و گرم با یکدیگر تفاوت دارد، نحوه و زمان خارج کردن آن‌ها نیز با هم متفاوت است. برای اینکه شما زغال‌های چینی را از کوره سرد خارج کنید باید حدود ۲۴ ساعت الی ۳۲ ساعت زمان بگذرد. این اختلاف زمان با توجه به فصل متفاوت است.

از طرفی برای خارج کردن زغال چینی از داخل کوره داغ تنها باید زمانی حدود ۱۷ الی ۲۰ ساعت بگذرد. با توجه به فصل می‌توانید زمان خارج کردن زغال چینی را در این بازه تغییر دهید. نکته مهم این است که کیفیت زغال چینی که در کوره داغ قرار می‌گیرد بسیار بیشتر از زغالی است که در کوره سرد قرار می‌گیرد.

 

زغال چینی را چگونه خارج از کوره خارج کنیم؟

خارج کردن زغال‌های چینی از کوره نیز خود دارای اهمیت است چراکه نحوه خارج کردن می‌تواند بر کیفیت زغال نیز تأثیر‌گذار باشد.

ابتدا باید از پایین کوره دومین آجر را خارج کنید و حدود ۱۰ الی ۳۰ دقیقه اجازه دهید تا هوا وارد کوره شود. زمانی که بریکت‌ها تماماً سرخ شدند می‌توانید زغال را خارج کنید و خفه کن روی آن‌ها قرار دهید.

لازم به ذکر است که تنها عامل سفت و سخت شدن و سرامیکی بودن زغال چینی همین است که اجازه دهید تا بریکت‌ها سرخ شوند و بعد از آن، آن‌ها را خارج کنید.

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید