بررسی سیستم خشک کن زغال فشرده

بررسی سیستم خشک کن زغال فشرده

سیستم خشک کن زغال فشرده

اشتراک گذاری مقاله

یکی از مهم ترین بخش در تولید زغال فشرده ایجاد رطوبت لازم و کافی در مواد اولیه است که توسط سیستم خشک کن انجام می گیرد .در این مقاله از  آرتا زغال می خواهیم به بررسی سیستم خشک کن زغال فشرده  بپردازیم.

کیفیت دستگاه خشک کن زغال نیز نقش بسیار مهمی در کیفیت زغال فشرده نحوه عملکرد خط تولید زغال فشرده دارد.

به طور کلی 2 نوع سیستم خشک کن دوار و سینوسی در تولید زغال فشرده مورد استفاده می گیرد.

دستگاه خشک کن دوار

دستگاه خشک کن دوار شکل استوانه ای با پره مارپیچی برای حرکت مواد اولیه به سمت جلو بوده و در حالت دورانی چرخیده و خروج مواد اولیه از آن نیز با درجه شیب کم انجام می شود.

در سیستم خشک کن دوار نیز دیگر دستگاه مکنده و مخزن سیکلون حذف می گردد.

 دستگاه خشک کن سینوسی

دستگاه خشک کن سینوسی نوع دیگر از دستگاه خشک کن می باشد که دارای اجزاء بیشتر نسبت به دستگاه خشک کن سینوسی دارد و از ویژگی های مهم و اصلی خشک کن سینوسی نیز سرعت مناسب و فرایند خشک کردن مواد اولیه زغال فشرده در این دستگاه خشک کن به بهترین نحو ممکن انجام می شود.

قسمت های مختلف این دستگاه متشکل از کوره جهنمی و لوله های سینوسی و دستگاه مکنده یا سانترفیوژ و مخزن سیکلون می باشد.

سیستم خشک کن زغال فشرده

کوره جهنمی گرما لازم تا مواد اولیه را خشک کند نیز از توسط کوره جهنمی ایجاد می شود کوره جهنمی که پیش از لوله های سینوسی قرار دارد و حرارت تولید شده توسط مشعل را به این لوله ها می دمد.

لوله های سینوسی به شکل نمودار سینوسی است و محل گردش هوای گرم و حرارت به مواد اولیه هستند که نیاز است خشک شوند.

جنس و مدل لوله سینوسی می تواندجوشی (آهنی) یا گالوانیزه باشد.

در خط تولید زغال فشرده مدل تک اکسترودر نیز از لوله سینوسی جوشی۲ میل ۱۲ متری و در مدل دوبل نیز از لوله سینوسی جوشی۲ میل 22 متری و در مدل آرکیو 800 لوله سینوسی جوشی با طراحی خاص ۲ میل 22 متری ساخته می شود.

دستگاه مکنده یا سانترفیوژ یک دستگاه دیگر در خط خشک کن ذغال فشرده نیز مکنده است .

مواد اولیه که وارد لوله های سینوسی می شود باید به حرکت کند تا تحت حرارت تولید شده توسط کوره جهنمی قرار گیرد. وظیفه به گردش درآوردن این خارک اره در لوله های سینوسی خط خشک کن ذغال را مکنده انجام میدهد.

خط تولید زغال فشرده مدل تک اکسترودر  مکنده توربینی ۶ پره با مکش ۵۰۰ کیلوگرم در ساعت موتور ۱۰ اسب ۱۴۰۰ دور مدل آرکیو 800 و مدل دوبل مکنده توربینی ۸ پره با مکش ۵۵۰ کیلوگرم در ساعت موتور ۱۰ اسب ۱۴۰۰ دور استفاده شده است.

مخزن سیکلون سیکلون که مخزن به شکل قیفی بزرگ است محلی است که مواد اولیه خشک شده در آن جمع می شود.

با جمع شدن خاک اره درون سیکلون نیز از انتهای سیکلون که خروجی آن تعبیه شده است خارج می شود، تا آماده انتقال به دستگاه اکسترودر شود.

عملکرد و کارایی مخزن سیکلون در خط تولید زغال فشرده مدل تک اکسترودر و دوبل یکی بوده ولی در مدل آرکیو 800 نیز میکسر دار و سنسور تنظیم دمای سیکلون می باشد.

سیستم خشک کن زغال فشرده

نکته : در خط تولید زغال فشرده مدل آرکیو 800 مصرف گاز و برق تا ۴۰% بهینه شده است و دارای سیستم هوشمند خشک کن با قابلیت اتصال به گاز شهری و صنعتی و راه اندازی اتوماتیک سیستم خشک کن به وسیله تابلو برق  PLC  و سیستم هوشمند تنظیم دمای سیکلون و سیستم خشک کن می باشد.

فرق خشک کن سینوسی و دوار در چیست؟

تفاوت دستگاه خشک کن سینوسی و دوار در این است که سرعت انجام خشک کردن و میزان خشک کردن در دستگاه خشک کن سینوسی بالاتر است  و بریکتی که با استفاده از دستگاه خشک کن سینوسی ساخته شده مرغوبیت و کیفیت بالاتری دارد.

نکته : در مناطق غیرگرمسیری نیز خشک کن دوار نمی تواند فرآیند خشک کردن مواد را خیلی خوب و درست انجام داده و در نتیجه کیفیت محصول تولیدی کمتر از حد مورد نظر خواهد شد.

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید