عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده

عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده

عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده

اشتراک گذاری مقاله

برای تولید زغال فشرده با کیفیت نیازمند تجربه و راهنمایی صحیح نیز می باشیم که  در این مقاله از  آرتا زغال می خواهیم به عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده بپردازیم.

 زغال فشرده باید دود و بو و گاز و جرقه نداشته باشد و به راحتی خاموش نشود و خاکستر زیاد تولید نکند و بدون هیچگونه خامی باشد. کیفیت زغال فشرده تولید شده توسط خط تولید زغال به مواد اولیه و عملکرد دستگاه بستگی دارد.

مواد اولیه  از عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده

همانطور که میدانید خاک اره (حدودا ۸۵ درصد) و خاک زغال (۵ درصد) و پوست گردو (۱۰ درصد) اصلی ترین مواد اولیه برای تولید زغال فشرده یا همان چینی می باشد. خاک اره یکی از عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده می باشد و جنس، کیفیت، رطوبت و سایز مختلفی دارد که در کیفیت زغال فشرده تاثیر زیادی دارد. استفاده از خاک اره ام دی اف و نوپان که دارای مواد شیمیایی (چسب) هست باعث تولید زغال فشرده بی کیفیت می شود.

جنس خاک اره نیز در تولید زغال فشرده مورد اهمیت است و بیشتر خاک اره از چوب های چوب گردو و سنوبر و راش و جنگلی و چنار تهیه می گردد.

عامل اصلی محکم بودن و ترک دار بودن و کج شدن بریکت به رطوبت خاک اره بستگی دارد. اگر رطوبت خاک اره مناسب باشد خاک اره در دستگاه ها راحت تر انتقال می کند و زغال فشرده با کیفیتی تولید می شود. پوست گردو حتما باید آسیاب شود و هر چقدر پوست گردو تازه تر باشد زغال نیز با کیفیت تر است.

خاک زغال بهتر است از نوع آسیاب نشده آن استفاده کنید چرا که برخی افراد در خاک زغال آسیاب شده شن و ماسه اضافه می کنند تا حجم آن بیشتر شود و این امر باعث می شود تا زغال کیفیت پایینی تولید شود.

عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده

عملکرد دستگاه از عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده

یکی از مهم ترین بخش ها در تولید زغال فشرده ایجاد رطوبت لازم و کافی در مواد اولیه است که توسط سیستم خشک کن انجام می گیرد.

کیفیت دستگاه خشک کن زغال نیز عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده و تاثیر زیادی نحوه عملکرد خط تولید زغال فشرده دارد.

بریکتی که با دستگاه اکسترودر تولید زغال مناسب ساخته شده باشد باید اکسترودر خوب باید در طول ۸ ساعت کاری خروجی ماردون، بریکت یکدست تحویل دهد.

دارای ویژگی های زیر باشد:

  • بدون ترک باشد و اسفنجی نباشد و بافت مولکولی مناسبی داشته باشد و سست و شل نباشد و بیش از حد سفت نباشد.
  • همچنین درصد رطوبت دقیق مواد اولیه ترکیبی نسبت به توان فشار وارد شده از طرف موتور و ماردون محاسبه گردد.

موارد مهم در تولید دستگاه اکسترودر یا فشرده ساز

در تهیه دستگاه تولید زغال فشرده نوع تجهیزات بسیار مهم است و ارتباط مستقیم با موارد ذیر را دارا می باشد:

۱شکل ظاهری ، یعنی عدم اسفنجی بودن بریکت خام :

اکسترودر خوب باید در طول ۸ ساعت کاری خروجی ماردون، بریکت یکدست تحویل دهد.

عدم اسفنجی بودن بریکت و ترک نداشتن در هنگام خروجی ماردون یکی از نکاتی است که ماشین ساز باید به آن توجه داشته باشد و عیب یابی آن را انجام داده و آموزش لازم را به مشتری اعلام نماید.

اگر عملکرد دستگاه اکسترودر درست نباشد ( بخصوص کنترل خشک بودن مواد اولیه ) بعد از چند سری تولید، دستگاه اکسترودر با مشکلات ظاهری بریکت در قسمت خروجی سیلندر روبرو خواهد شد.

۲بافت مولکولی ایجاد شده در بلوک بریکت خام:

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت، که با زیبایی و سازگاری بالای زغال در هنگام مصرف تاثیر مستقیم دارد،  تراکم بالا در بریکت خام است.

دراین حالت باید به درصد ترکیبی مواد اولیه دقت داشت، و کمپانی سازنده باید به صورت کامل نسبت به مراحل تولید فرایند زغال آگاهی داشته باشد تا بتواند اطلاعات لازم را جهت تولید محصولی با کیفیت، به مشتری ارائه نماید.

همچنین درصد رطوبت دقیق مواد اولیه ترکیبی نسبت به توان فشار وارد شده از طرف موتور و ماردون محاسبه گردد.

۳خشک کن مناسب قبل از بارور نمودن دستگاه اکسترودر یا فشرده ساز:

عمل خشک کردن و رطوبت گیری مواد اولیه قبل از عمل فشرده سازی بریکت با استفاده از دستگاه اکسترودر، صورت می گیرد.

این عمل باید به درستی صورت پذیرد و درصد ورودی مواد اولیه در خشک کن نسبت به اندازه ورودی باید تعریف شده باشد.

در غیر اینصورت در قسمت فشرده سازی و ایجاد بریکت در دستگاه اکسترودر مشکل ایجاد می شود.

خوشبختانه، گروه صنعتی مهر صنعت ماهدشت، با استفاده از دانش فنی و کادر مجرب در ساختار دستگاه خشک کن میزان تولید را افزایش و کلیه مشکلات ناشی از عدم خشک شدن مواد اولیه را رفع نموده است؛ تا در این زمینه رضایت کامل مشتریان را ایجاد نماید.

عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده

۴فشرده سازی و کنترل دود در دستگاه اکسترودر یا فشرده ساز به خصوص در خروجی ماردون :

کنترل دود و فیلتر کردن آن درکل کاری بسیار حائز اهمیت است. گروه صنعتی مهر صنعت ماهدشت،  به نحو احسن این عمل را ایجاد نموده است.

اگر دستگاه اکسترودر دارای استاندارد های لازم باشد و عمل فیلتراسیون درست انجام گیرد، هیچ مشکلی پدیدار نخواهد شد.

نکته دیگر، در خروجی دستگاه اکسترودر که بریکت خام از آن خارج می گردد را می توان با کمترین هزینه به بهترین نحو عمل فیلتراسیون،ایجاد نمود، و تا حدود بسیار زیادی از آلایندگی محیط زیست کاهش داد.

۵یکی از مهمترین نکات دستگاه اکسترودر بریکت : گاز گیری کامل کل محصول در یک دوره ی پخت.

نکته بسیار حائز اهمیت و کلیدی در تولید بریکت که آن را تبدیل به زغال خام می کند، یکنواخت بودن پخت کوره سنتی، ترکیب و پخش شدن کامل حرارت در فی مابین و سوراخ های وسط بریکت های حفره دار است.

عدم شکستگی در هنگام تبدیل بریکت خام به زغال، گاز گیری کامل بریکت به صورت یکدست داخل کوره انجام شود (تا موجب شود زغال تولیدی، باعث سردرد نگردد و در هنگام سرخ شدن بو نداشته باشد.)

اگر مواد اولیه به خوبی خشک نشده باشند و میزان رطوبت در آن ها بالا باشد، دستگاه اکسترودر نمی تواند آن ها را به خوبی فشرده سازی کند و در نتیجه نمی توان انتظار یک زغال ایده آل و باکیفیت را داشت. این موضوع آنقدر جدی است که حتی می تواند باعث آسیب دیدن دستگاه شود. البته این اتفاق در صورتی رخ می دهد که خاک اره دور مادون جمع شود.

همچنین اگر مواد اولیه بیش از حد خشک شوند؛ ممکن است مشکلاتی همچون پوک شدن بریکت، ترک خوردگی و نداشتن چسبندگی کافی و عدم مستحکم بودن بریکت به وجود آیند.

خشک کن اگر به درستی صورت نگیرد بریکتی که در دستگاه اکسترودر ساخته می شود می تواند ترک خورده، شل یا زیادی سفت بوده، و به طور کلی دچار مشکل و افت کیفیت شود.

اگر خاک اره شما دارای رطوبت باشد، و یا خشک کن ذغال رطوبت آن را به خوبی نگیرد، نه تنها زغال شما به خوبی ساخته نمی شود و بی کیفیت می شود، بلکه در فرآیند تولید نیز دچار مشکل می شوید. اگر خاک اره دارای رطوبت زیاد باشد زغال بیش از حد سفت می شود، و حتی ممکن است شکل آن نا مناسب شده و کج باشد.

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید