طرح توجیهی تولید زغال حبه ای

طرح توجیهی تولید زغال حبه ای

طرح توجیهی تولید زغال حبه ای

اشتراک گذاری مقاله

اگر شما به دنبال راه اندازی یک کسب و کار پر سود هستید، تولید زغال فشرده یا همان زغال حبه ای می تواند یک انتخاب عالی برای شما باشد. تولید زغال فشرده اولین بار توسط کشور چین انجام شد که به دلیل سود بالا و مزایای زیادی که داشت خیلی زود مورد توجه تمام دنیا قرار گرفت.

در طرح توجیهی تولید زغال حبه ای سعی کرده ایم تا هر آنچه را که در مورد این کسب و کار نیاز است بدانید را به صورت خلاصه شرح دهیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

زغال حبه ای چیست؟

اگر قصد راه اندازی تولید زغال حبه ای را دارید ابتدا باید با این محصول آشنا شوید و انواع آن، مزایا و کاربردهای آن ها را بشناسید. لازمه کار آفرینی این است که در قدم اول شما اطلاعات کاملی از کسب و کار خود به دست بیاورید. همچنین شرایط راه اندازی و ایجاد خط تولید زغال را داشته باشید.

زغال یک ماده سبک و شکننده است که از مواد قابل اشتعال و بر اثر سوختن به دست می آید. زغال کاربردهای فراوانی دارد به همین دلیل تولید زغال را می توان از قدیمی ترین مشاغل دانست.

تولید زغال در گذشته به شکل سنتی انجام می شد و برای این کار شاخه ها و تنه های درخت ها را می سوزاندند و زغال به دست می آورند. این امر ضمن اینکه به جنگل ها و درختان آسیب زیادی وارد می کرد به علت تولید دود بسیار زیاد برای محیط زیست و هوا نیز مضر بود.

کشور چین با استفاده از مواد اولیه ارزان و در دسترس شروع به تولید زغال فشرده به صورت صنعتی کرد. زغال های فشرده را در قالب هایی کوچک تولید می کنند به همین دلیل به آن ها زغال حبه ای نیز می گویند. هدف ما در طرح توجیهی تولید زغال همین نوع زغال حبه ای است.

طرح توجیهی تولید زغال حبه ای

روش تولید زغال حبه ای

در طرح توجیهی تولید زغال حبه ای شما ابتدا باید مشخص کنید که قصد دارید از چه روشی برای تولید زغال استفاده کنید. همان طور که گفته شد شما هم می توانید به روش سنتی و هم به روش مدرن و صنعتی نسبت به تولید زغال اقدام کنید.

توصیه می کنیم که برای تولید زغال حتما از روش صنعتی استفاده کنید چراکه علاوه بر داشتن سود بیشتر، دوستدار محیط زیست نیز می باشد.

 

معرفی انواع زغال برای تولید

بعد از مشخص کردن روش تولید زغال باید بدانید که قصد دارید کدام نوع زغال را تولید کنید. زغال ها انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربرد خاص خود را نیز دارند.

زغال لیمو: زغال لیمو به زغال هایی گفته می شود که از چوب درخت مرکبات به دست می آیند. این نوع زغال به آرامی می سوزد و بیشتر برای قلیان از آن استفاده می شود.

زغال حبه ای: زغال حبه ای از مواد اولیه ای مانند شاخ و برگ درختان، پوست گردو، خاک اره و… تولید می شود. مدت زمان سوختن این زغال بیشتر است که بیشتر از آن برای تهیه کباب استفاده می کنند. البته زغال حبه ای را می توان با استفاده از خاک زغال، نشاسته و آب نیز تولید کرد.

 

کاربردهای زغال فشرده

یکی دیگر از مسائل مهم در طرح توجیهی تولید زغال فشرده، آشنایی با کاربردهای زغال فشرده است. برخی از کاربردهای زغال فشرده عبارتند از:

 • استفاده در ماسک های ضد گاز
 • در صنعت پزشکی از آن استفاده می شود.
 • برای تهیه کباب، پختن مواد غذایی استفاده می شود.
 • برای گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.
 • برای دود کردن اسپند مناسب است
 • برای تصفیه آب و هوا مورد استفاده قرار می گیرد.
 • برای تولید ماسک صورت
 • برای تولید خمیردندان و دیگر لوازم بهداشتی

طرح توجیهی تولید زغال حبه ای

زغال خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

با وجود سود زیاد تولید زغال حبه ای باید این نکته را در نظر داشته باشید که زمانی شما به سود می رسید که زغال حبه ای که تولید می کنید دارای کیفیت مناسب و بالایی باشد. برخی از ویژگی های یک زغال حبه ای خوب شامل موارد زیر است:

 • مدت زمان سوختن آن طولانی است.
 • نباید بیش از اندازه دود کن .
 • زغال برای روشن ماندن نیازی به باد زدن و اکسیژن رسانی دائمی ندارد.
 • زغال خوب بدون بو و گاز است
 • حرارت آن زیاد است.
 • کمترین میزان جرقه را دارد
 • کمترین میزان خاکستر را تولید می کند.

 

سرمایه اولیه و درآمد حاصل از فروش زغال

یکی از مسائل مهم که در طرح توجیهی تولید زغال حبه ای باید به آن توجه کنید، مسئله سرمایه اولیه و درآمد حاصل از فروش است. برای راه اندازی کسب و کار شما ابتدا باید تمام هزینه هایی که مربوط به راه اندازی است را لیست کنید و پس از آن درآمد حاصل از فروش خود را حساب کنید.

به عنوان مثال سرمایه لازم برای زمین کارگاه، خرید دستگاه ها، خرید مواد اولیه، هزینه و دستمزد نیروی کار و… تمام این ها جزو سرمایه اولیه محسوب می شوند که باید مورد محاسبه قرار بگیرند.

از طرفی برای محاسبه میزان درآمد باید میزان تولید، قیمت فروش و… را مورد محاسبه قرار دهید.

 

شناسایی بازار هدف زغال حبه ای

برای تولید و راه اندازی کارگاه تولید زغال حبه ای باید بازار هدف خود را مشخص کنید. به این صورت که آیا شهر و منطقه شما تا چه حدی برای خرید زغال حبه ای ظرفیت دارد؟ آیا اصلا شما برای شهر و استان خود می خواهید زغال حبه ای را تولید کنید یا به فکر صادر کردن آن به کشورهای دیگر هستید؟

طرح توجیهی تولید زغال حبه ای

تهیه تجهیزات  برای تولید زغال حبه ای

برای راه اندازی کارگاه تولید زغال حبه ای شما به دستگاه ها و تجهیزات خاصی نیاز دارید. در طرح توجیهی با توجه به متراژ کارگاه و وسعت تولیدی خود باید تعداد و نوع دستگاه ها را مشخص کنید و نسبت به تهیه آن ها اقدام نمایید.

تجهیزات اصلی مورد نیاز عبارتند از تجهیزات آزمایشگاهی، کوره صنعتی همرفتی، دستگاه زغال ساز، دستگاه شیرینگ،25 نوع قالب، جرثقیل سقفی، واگن، میکسر، لیفتراک.

 

زمین و سوله  کارگاه تولید زغال حبه ای

حداقل متراژ برای فضای سوله و کارگاه تولید زغال حبه ای خدود ۲۰۰ الی ۲۵۰ متر مربع می باشد. شما با توجه به میزان سرمایه خود و نقشه و طرحی که در ذهن دارید می توانید زمینی با متراژهای بالا یا حداقل این متراژ تهیه کنید و کارگاه را راه اندازی کنید.

 

انتخاب و تهیه مواد اولیه

شما باید مواد اولیه مرغوب را شناسایی کنید و بدانید که برای تولید زغال حبه ای خوب و باکیفیت بهتر است از چه موادی استفاده کنید. سپس برای اینکه بتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید و بیشترین سود را به دست آورید باید با یک بررسی و تحقیق بدانید که مواد اولیه مرغوب را از کجا و با چه قیمتی می توانید تهیه کنید.

خرید مواد اولیه مرغوب و باکیفیت و با کمترین قیمت ممکن، سود حاصل از تولید و فروش شما را افزایش می دهد.

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید