ایمنی در کارگاه زغال فشرده

ایمنی در کارگاه زغال فشرده

ایمنی در کارگاه زغال فشرده

اشتراک گذاری مقاله

هر کار و حرفه‌ای سختی‌ها و مشکلات مخصوص خود را دارد؛ به طوری که تمام کارکنان در هر صنف کاری و در هر کارگاه و تولیدی باید نسبت به رعایت اصول ایمنی دقت زیادی داشته باشند.

هنگام کار کردن به دلیل مشغله‌های کاری و گاه حواس پرتی‌ها ممکن است هر گونه اتفاق ناگواری رخ دهد، در صورتی که با در نظر گرفتن شرایط و موارد آسان و پیش افتاده‌ای، از وقوع آن‌ها جلوگیری کرد.

با وجود اینکه تمام کارکنان باید نسبت به حفظ ایمنی دقت کنند اما برخی از مسائل به کارفرما و صاحب کارگاه یا تولیدی بستگی دارد. کارگاه‌های زغال فشرده یکی از کارگاه‌های تولیدی هستند که باید نسبت به حفظ ایمنی و رعایت اصول ایمنی دقت زیادی داشته باشند.

افراد زیادی در کارگاه‌های تولید زغال فشرده مشغول فعالیت هستند که در صورت عدم توجه به مسائل ایمنی می‌توانند زندگی خود را به خطر بیندازند. این امر سبب شده است تا ما در این مقاله به اهمیت و اصول ایمنی در کارگاه زغال فشرده بپردازیم. برای مطالعه این مقاله تا اخر در آرتا زغال همراه ما باشید.

ایمنی در کارگاه زغال فشرده

اهمیت ایمنی در کارگاه زغال فشرده

تولید زغال فشرده از جمله حرفه‌هایی است که نیازمند دقت و توجه زیادی است که بیشتر اصول ایمنی باید توسط کارفرما رعایت شود. پس از آن نوبت به کارکنان می‌رسد که هر کدام وظیفه دارند تا نسبت به رعایت اصول ایمنی تلاش کنند.

از آنجایی که در کارگاه زغال فشرده مواد اولیه و قابل اشتعال زیادی وجود دارد و همچنین عملیات‌های حرارتی زیادی رخ می‌دهد، مشکلاتی از قبیل آتش سوزی و انفجار به وفور دیده می‌شود.

از طرفی به دلیل وجود برق‌های فشار قوی و سه فاز و دستگاه‌های برقی زیاد، امکان برق گرفتگی‌ها نیز زیاد است. بنابراین رعایت اصول ایمنی در این حوزه‌ها بسیار اهمیت دارد. هرگونه بی‌دقتی و عدم توجه به مسائل ایمنی در هنگام کار می‌تواند منجر به خسارات شدید مالی و جانی شود.

 

اصول ایمنی در کارگاه زغال فشرده

برخی از شرایط و اصول ایمنی در کارگاه زغال فشرده باید توسط کارفرما رعایت شود. کارفرما وظیفه دارد تا با رعایت اصول ایمنی و آگاه کردن کارکنان از آن‌ها، اطلاعات لازم را به کارکنان بدهد تا در زمان وقوع حادثه بهترین عکس العمل را داشته باشند.

برخی از اصلی‌ترین اصول ایمنی در کارگاه زغال فشرده عبارتند از:

 • درب اضطراری برای خروج اضطراری به درستی تعبیه شود و به راحتی باز و بسته شود. مکان درب خروج اضطراری باید به راحتی قابلیت دسترسی را داشته باشد.
 • تمام کارکنان باید راه‌های خروج اضطراری را بدانند و هر بخش باید مجهز به درب خروج اضطراری باشد.
 • برق اضطراری باید در کارگاه تعبیه شود چراکه زمان خروج اضطراری در صورت قطعی برق، کارکنان باید از نور و روشنایی برای فرار استفاده کنند.
 • مسیر خروج اضطراری باید بدون مانع باشد.
 • یک مکان امن در بیرون از کارگاه در نظر گرفته شود تا افراد پس از فرار در آن تجمع کنند.
 • انواع کپسول‌های آتش نشانی و لوازم مورد نیاز در کارگاه تولیدی زغال فشرده وجود داشته باشد و به راحتی قابل دسترس باشند.
 • در نظر گرفتن تهویه مناسب برای هوای داخل کارگاه چراکه به دلیل حرارت زیاد داخل کارگاه و وجود مواد قابل اشتعال احتمال آتش سوزی هنگام بالا رفتن دما وجود دارد.

ایمنی در کارگاه زغال فشرده

نکات مهم در ارتباط با ایمنی در کارگاه زغال فشرده

اصول ایمنی که در فوق به آن‌ها اشاره کردیم از اصلی‌ترین موارد ایمنی بودند که بر عهده‌ی کارفرما است. کارکنان نیز هنگام کار و فعالیت باید برخی از نکات ایمنی را جدی بگیرند و آن‌ها را رعایت کنند.

برخی از این نکات ایمنی عبارتند از:

 • عدم بسته‌بندی زغال فشرده داغ: از مهم‌ترین نکات ایمنی این است که زمانی که زغال فشرده داغ را از کوره خارج می‌کنند، سریعاً بسته‌بندی نکنند. همچنین از روی هم چیدن زغال‌های فشرده داغ خودداری کنند چراکه باعث آتش سوزی و انفجار می‌شود.
 • هنگام خارج کردن زغال فشرده از داخل کوره از لوازم ایمنی و مخصوص استفاده شود، در غیر این صورت افراد دچار سوختگی می‌شوند.
 • کارکنان باید نحوه استفاده و کار با کپسول‌های آتش نشانی را بدانند تا بتوانند در زمان آتش سوزی نسبت به خاموش کردن آن، سریعاً اقدام کنند.
 • هنگام کار از لباس‌های ایمنی و مخصوص استفاده کنند. از جمله این لباس‌ها می‌توان به کلاه ایمنی، دستکش، ماسک، کفش‌های مناسب و… اشاره کرد.
 • کارکنان باید نسبت به راه انداز و نصب قطعات نکات ایمنی را در نظر بگیرند. ترموکوپل آنالوگ از مهم‌ترین قطعات دستگاه‌ها در کوره‌ها است که برای مشتعل‌سازی مواد اولیه به کار می‌رود. اگر این قطعه به درستی راه‌اندازی نشود برق دستگاه قطع می‌شود ولی گاز همچنان پخش نی شود که احتمال آتش سوزی و انفجار زیاد می‌شود.

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید