زغال خود سوز – مزایا و معایب آن

زغال خود سوز – مزایا و معایب آن

زغال خود سوز – مزایا و معایب آن

اشتراک گذاری مقاله

زغال خود سوز در مقایسه با زغال های قدیمی مزایای مختلفی به همراه دارد و استفاده از آن بسیار ساده و راحت است. به عبارت دیگر برای روشن نگه داشتن این نوع زغال دیگر نیازی به استفاده از باد بزن و خسته کردن دست ها نیست‌‌. زیرا زغال خود سوز بدون نیاز به باد بزن نیز می تواند به هوای مورد نیاز برای سوخت دسترسی داشته باشد و خاموش نشود. در ادامه این مطلب توضیحات بیشتری در رابطه با زغال خودسوز و همچنین مزایا و معایب آن عنوان خواهد شد.

زغال خودسوز چیست؟

زغال خودسوز چیست؟

زغال خودسوز یک نوع زغال است که تحت فرایند خاصی تولید می شود و در مقایسه با دیگر انواع زغال مخصوصاً زغال های معمولی و فشرده به راحتی خاموش نمی شود و مدت زمان طولانی می سوزد. بنابراین برای استفاده از این نوع زغال دیگر نیازی به استفاده از بادبزن نیست و زغال از لحظه روشن شدن تا لحظه مورد انتظار بدون ایجاد بو و دود آزاردهنده همچنان روشن می ماند.

فرایند تولید زغال خودسوز

فرایند تولید زغال خودسوز

برای تولید زغال خودسوز از فرایند جدیدی استفاده می شود و همین عامل سبب ماندگاری و سوخت طولانی مدت آن می شود. در فرایند تولید این نوع زغال  با استفاده از ترفندهای مختلفی همه هیدروژن و اکسیژن باقیمانده در بافت زغال به طور کامل از آن تخلیه می شود.

بنابراین زمانی که این نوع زغال در معرض حرارت قرار می گیرد نیازمند جذب اکسیژن است. به همین دلیل پس از دریافت جرقه آتش گرفته و با استفاده از اکسیژن پیرامون تا مدت زمان زیادی روشن می ماند. به عبارت دیگر تا زمانی که زغال خودسوز روشن در مجاورت اکسیژن باشد همچنان می سوزد و به همین دلیل از آن به عنوان زغال خودسوز یاد می شود.

مزایای زغال خودسوز

مزایای زغال خودسوز

با توجه به توضیحات ارائه شده می توان گفت که این نوع زغال در مقایسه با زغال های معمولی و فشرده مزایای مختلفی را به همراه دارد که این مزایا شامل موارد زیر هستند:

  • قیمت مناسب

برخی تصور می کنند که زغال خودسوز در مقایسه با زغال معمولی قیمت بسیار بیشتری دارد و شاید به همین دلیل از خرید آن منصرف شوند؛ اما باید گفت که اصلاً چنین نیست و قیمت زغال خودسوز بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. از طرف دیگر با خرید مقدار کمی از این نوع زغال می توان تا مدت زمان زیادی حرارت مورد نیاز را تامین کرد. به عبارت دیگر برای تهیه کباب میزان زغال خودسوز مورد نیاز در مقایسه با زغال معمولی و فشرده بسیار کمتر است. از این نظر نیز می توان گفت که خرید و استفاده از زغال خودسوز در مقایسه با دیگر موارد منطقی تر و مقرون به صرفه تر است. بنابراین با خرید یک بسته زغال خودسوز می توان تا مدت زمان طولانی از آن استفاده کرد. در صورتی که دیگر انواع زغال فاقد چنین قابلیتی هستند.

  • استفاده راحت

همانطور که در مطالب قبلی نیز به این نکته اشاره شد زغال خودسوز برای روشن ماندن نیاز به استفاده از بادبزن ندارد. بنابراین استفاده از آن بسیار راحت بوده و پس از روشن شدن زغال تا ساعات زیادی همچنان روشن باقی می ماند. به عبارت دیگر زغال تا زمانی که به طور کامل سرخ شود همچنان باقی می ماند و برای روشن کردن آن نیاز به بادبزن نیست.

  • فاقد بو و دود است

دیگر مزیت زغال خودسوز در مقایسه با دیگر موارد عدم ایجاد دود و بو است. به همین دلیل می توان از آن به عنوان یک نوع زغال تمیز یاد کرد. همچنین این نوع زغال به دلیل عدم ایجاد بوی نامطبوع و دود هیچ تاثیر بدی روی طعم غذا نمی گذارد و پس از سوختن نیز از آن خاکستر باقی نمی ماند.

معایب زغال خودسوز

معایب زغال خودسوز

یکی از تصورات اشتباهی که در رابطه با زغال خودسوز وجود دارد، این است که زغال خودسوز با استفاده از روش های غیر اصولی و غیر استاندارد تولید می شود. به همین دلیل بسیاری از افراد تصور می کنند که استفاده از آن برای سلامت آنها مضر است.

همانطور که در مطالب قبلی نیز به این نکته اشاره شد اکسیژن و هیدروژن موجود در بافت زغال خودسوز تحت فرایندهای خاصی خارج می شود. متاسفانه برخی از تولید کنندگان برای خارج کردن اکسیژن و هیدروژن موجود در بافت زغال از مواد شیمیایی استفاده می کند که قطعاً این نوع زغال حاوی مواد مضر بوده و روی سلامت انسان تأثیر گذار است.

زیرا مواد شیمیایی موجود در این نوع زغال پس از سوختن وارد هوا می شوند و علاوه بر آلوده کردن هوا روی سلامت غذاهایی که با استفاده از آن پخت می شود نیز تاثیر بدی می گذارد.

اما آن دسته از مواردی که با استفاده از روش های استاندارد و اصولی تعریف شده برای این منظور تولید می شوند فاقد مواد مضر شیمیایی بوده و استفاده از آنها برای سلامتی هیچ ضرری در پی ندارد. به همین دلیل برای دسترسی به زغال خودسوز با کیفیت و همچنین سالم حتماً باید به مراکز فروش معتبر و قابل اعتماد مراجعه کرد.

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید