بهترین چوب برای تولید زغال

بهترین چوب برای تولید زغال

بهترین چوب برای تولید زغال

اشتراک گذاری مقاله

بهترین چوب برای تولید زغال کدام است؟ چوب‌های مختلف، زغال‌های متفاوتی نیز تولید می‌کنند که هر کدام برای کاری مناسب است. به عنوان مثال برخی از چوب‌ها زغال‌های بادوامی تولید می‌کنند که حرارت آن‌ها کم است اما مدت زمان سوختن آن‌ها طولانی است؛ در مقابل چوب‌هایی وجود دارند که کاملاً برعکس اولی عمل می‌کنند.

هر کدام از این نوع چوب‌ها و در نتیجه زغال‌های تولید شده برای امر خاصی مناسب است. به همین منظور قبل از اینکه بهترین چوب برای تولید زغال را انتخاب کنیم، باید بدانیم که از زغال مورد نظر چه انتظاری داریم و برای چه کاری می‌خواهیم از آن استفاده کنیم.

در این مقاله می‌خواهیم با توجه به کاربرد زغال‌ها، بهترین چوب برای تولید زغال را نیز مورد بررسی قرار دهیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما را در آرتا زغال باشید.

 

شناخت انواع بهترین چوب برای تولید زغال

چوب‌ها را به صورت کلی می‌توان به دو دسته‌ی اصلی تقسیم کرد:

 • چوب‌های نرم: چوب‌های نرم حرارت بالا و آتشی تند دارند اما در مدت زمان کوتاهی به خاکستر تبدیل می‌شوند. درختان دارای چوب نرم، برگ‌های سوزنی شکل دارند و در اکثر مواقع سبز هستند.

 

 • چوب‌های سخت: چوب‌های سخت حرارت و آتش ملایمی دارند اما مدت زمانی که می‌سوزند طولانی است و دیر به خاکستر تبدیل می‌شوند. چوب‌های سخت به چوب‌هایی گفته می‌شوند که درختان آن‌ها برگ پهن هستند و اکثرا در فصل پاییز برگ آن‌ها میریزد.

بهترین چوب برای تولید زغال

کاربرد انواع زغال

احتمالاً بار‌ها تجربه کرده‌اید یا حداقل شنیده‌اید که فردی برای امری خاص زغال تهیه کرده است اما از نتیجه‌ی آن راضی نبوده است. به عنوان مثال شما برای گذراندن یک روز در طبیعت وهنگام پیکنیک رفتن، برای تهیه کباب، زغال خریده‌اید، اما زغال شما مناسب و مرغوب نبوده و در طی پختن غذا بسیار اذیت شده‌اید.

در مثال بالا شاید گمان کنید که زغال نامرغوب بوده و کیفیت پایینی داشته است، هر چند این گمان می‌تواند تا حدودی درست باشد اما اصلی‌ترین و اولین علت می‌تواند به نوع زغالی که تهیه کرده‌اید برگردد.

هر زغال با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارد، کاربردی خاص و متفاوت نیز دارد. زغال‌ها کاربرد‌های بسیار زیادی در زندگی ما دارند که انتخاب بهترین زغال باتوجه به کاربرد آن، می‌تواند کارایی آن را بهبود ببخشد.

زغال چوب‌های سخت مانند چوب درختان مرکبات که به زغال لیمو نیز معروف هستند به دلیل ویژگی‌هایی که دارند، برای قلیان، اسپند دود کردن و… بسیار مناسب هستند. زغال نارگیل و زغال اکالیپتوس نیز از زغال‌های چوب سخت هستند.

چوب‌های نرم به دلیل حرارت زیاد و مدت زمان سوختن کم خود برای پخت غذا و کباب‌ها مناسب هستند.

 

ویژگی‌های زغال خوب چیست؟

زغال خوب و مرغوب دارای یکسری ویژگی‌هایی است که در این بخش می‌خواهیم به برخی از آن‌ها اشاره کنیم. ویژگی‌های یک زغال خوب به صورت کلی شامل موارد زیر هستند:

 • زغال به باد زدن مداوم احتیاج ندارد و مدام خاموش نمی‌شود.
 • مدت زمان سوختن آن نسبتاً طولانی است.
 • آتش آن کم است.
 • حرارت بالایی دارد
 • بو ندارد.
 • دود نمی‌کند.
 • جرقه نمی‌زند.
 • خاکستر زیادی تولید نمی‌کند.
 • گاز ندارد.

بهترین چوب برای تولید زغال

اولین قدم برای تولید زغال خوب

برای اینکه شما بتوانید زغال خوب و باکیفیتی تولید کنید، اولین قدم شناخت چوب‌ها است و اینکه هر چوب چه نوع زغالی را تولید خواهند کرد. شناخت چوب‌ها و ویژگی‌های آن‌ها به شما کمک می‌کند که تا بهترین چوب را برای خط تولید زغال انتخاب کنید.

شما با دانستن و شناخت چوب‌ها و ویژگی‌های آن‌ها به خوبی می‌دانید که قرار است چه نوع زغال و با چه کیفیتی را به شما ارائه دهد.

با توجه به مطالب فوق می‌توان گفت که بهترین چوب برای تولید زغال، چوب‌های سخت هستند. زغال چوب‌های سخت تنها برای کاربرد‌هایی مانند قلیان مناسب نیست، بلکه برای گرمایش و پخت غذا نیز مناسب‌تر است.

با اینکه بسیاری استفاده از زغال چوب‌های نرم را برای زغال کبابی پیشنهاد می‌کنند اما به دلیل آتش و حرارت ملایم زغال چوب‌های سخت و مداومت آن‌ها در سوختن، برای پخت غذا و پخت یک دست کباب‌ها نیز مناسب‌تر هستند.

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید