بریکت زغال چیست؟

بریکت زغال چیست؟

بربیکت زغال چیست

اشتراک گذاری مقاله

بریکت زغال چیست؟ مراحل تولید بریکت زغال

بریکت زغال در واقع زغال خام بوده که برای فرآیند تولید زغال فشرده از آن استفاده می‌ کنند. زغال فشرده امروزه در بخش‌ های مختلف و صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌ گیرد. با هدف جلوگیری از قطع درختان و نابود شدن جنگل‌ ها، برای تولید زغال امروزه به جای استفاده از چوب درختان از ضایعات کشاورزی استفاده می‌ شود. برای تولید زغال یکی از مراحلی که با استفاده از ضایعاتی مانند خاک اره باید طی شود، تولید بریکت است. با توجه به ساز و کاری که برای تولید زغال فشرده در نظر گرفته می‌ شود، محصولی که از این طریق به دست می‌ آید نسبت به زغال‌ های سنتی ویژگی‌ های بهتری دارد.

بریکت زغال چیست و کاربردهای آن کدامند؟

بریکت زغال چیست و کاربردهای آن کدامند؟

بریکت زغال در واقع همان زغال فشرده خام بوده که قبل از پخت و تبدیل مواد اولیه به زغال از آن استفاده می‌ کنند. یک بلوک فشرده از مواد زیست توده قابل احتراق یا غبار زغال سنگ که برای سوخت می‌ توان از آن استفاده کرد. مدت‌ هاست که به جای زغال سنگ کوچک از بریکت‌ ها استفاده می‌ کنند. برای تولید این محصول نیاز به مواد اولیه مختلف خواهیم داشت. هنگامی که قصد تولید زغال فشرده را داشته باشیم، علاوه بر استفاده از قطعات سوخته شده چوب باید مواد دیگر مانند چسب‌ های معمولی را نیز به ترکیب مورد نظر اضافه کرد. بریکت زغال از چند ماده اولیه به دست می‌ آید.

خاک اره

خاک اره

برای تولید بریکت زغال فشرده یکی از مهم‌ ترین مواد اولیه‌ ای که به کار گرفته می‌ شود، خاک اره است. برای تولید این نوع زغال، خاک اره مورد نیاز را از ضایعات چوبی به دست می‌ آورند. ضایعات چوبی در کارگاه‌ های مختلف مانند کارگاه‌ های ساخت تخت‌ های راحتی، ساخت وسایل چوبی و کارگاه‌ های ساخت مبلمان تهیه می‌ شوند. این ماده اولیه را به مقدار زیاد و در بخش‌ های مختلف می توان مشاهده کرد.

پوست گردو

پوست گردو

یکی دیگر از مواد اولیه‌ ای که برای تولید زغال فشرده به آن نیاز داریم، پوست گردو است. پوست گردو به صورت طبیعی چربی دارد. چربی موجود در پوست گردو سبب می‌ شود که هنگام استفاده از آن برای تولید زغال فشرده ماندگاری بالایی بتوان از محصول خروجی در مقایسه با سایر زغال‌ ها مشاهده نمود. علاوه بر چربی طبیعی پوست گردو سبب می‌ شود که نسبت به سایر زغال‌ ها، محصول تولید شده توسط این ماده اولیه بهتر و راحت‌ تر بسوزد. خوشبختانه در کشور ایران به مانند خاک اره می‌ توان به راحتی پوست گردو را تهیه کرد. شرایطی که سبب شده صنعت تولید زغال فشرده در ایران رونق یابد. یادآور می‌ شویم برای اینکه کیفیت بریکت زغال را بالاتر ببریم، نیاز به استفاده از پوست گردویی با کیفیت بالا و دارای رطوبت مطلوب خواهیم داشت.

در کل گردوها رطوبت و مرغوبیت بیشتری در فصل تابستان نسبت به زمستان دارند. علاوه بر این به راحتی می‌ توان پوست گردو را در این فصل تهیه نمود. این شرایط سبب شده است که فعالان در حوزه تولید زغال فشرده بخش زیادی از فعالیت‌ های خود را در فصل تابستان انجام دهند.

خاک زغال

خاک زغال

یکی دیگر از مواد اولیه‌ ای که برای تولید بریکت زغال به کار گرفته می‌ شود، خاک زغال است. این محصول را که با نام خاک کربن نیز می‌ شناسند، می‌ توان برای تولید زغال فشرده و بریکت به کار برد. یادآور می‌ شویم که از خاک زغال نسبت به پوست گردو و خاک اره برای تولید بریکت زغال کمتر استفاده می‌ کنند.

نحوه ساخت بریکت زغال

نحوه ساخت بریکت زغال

همانگونه که عنوان کردیم برای تولید بریکت زغال نیاز به چند ماده اولیه داریم. علاوه بر مواد اولیه‌ ای که نام بردیم باید در ترکیبات مورد نظر جهت تولید بریکت زغال از چسب‌ های معمولی نیز استفاده نمود. در کنار این موارد، تجهیزات لازم و دستگاه‌ های مورد نظر برای تولید زغال فشرده نیز باید در دسترس باشند.

دستگاه تولید بریکت زغال

دستگاه‌ های تولید بریکت زغال

برای تولید بریکت زغال باید از چندین دستگاه کمک گرفته شود. یکی از این دستگاه‌ ها، دستگاه آسیاب یا میکسر است. مواد اولیه را درون میکسر باید قرار داده تا بتواند به خوبی آن ها را پودر کند. علاوه بر این از دیگر دستگاه‌ هایی که برای تولید زغال به کار گرفته می‌ شود، می‌ توان به کوره صنعتی زغال و دستگاه سرند اشاره نمود. تجهیزات دیگری مانند اکسترودر یا دستگاه زغال ساز، دستگاه خشک کن و دستگاه خردکن برای تولید بریکت زغال به کار گرفته می‌ شوند.

تمام دستگاه‌ ها و تجهیزاتی که جهت تولید این محصول نیاز داریم، گزینه‌ های زیر هستند.

دستگاه آسیاب یا میکسر

دستگاه سرند

دستگاه زغال ساز یا اکسترودر

دستگاه خشک کن

دستگاه خردکن

کوره صنعتی زغال

مراحل تولید بریکت زغال کدامند؟

مراحل تولید بریکت زغال کدامند؟

برای تولید بریکت زغال باید قبل از هر اقدامی مواد اولیه‌ ای که نام بردیم را به بهترین شکل تکه تکه و خرد کرد. برای انجام این کار لازم است که از یک دستگاه آسیاب کمک گرفت و مواد اولیه را درون آن قرار داد.

در گام بعدی موادی که از دستگاه آسیاب خارج می‌ شوند به دستگاه سرند وارد خواهند شد. دستگاه سرند در واقع مانند یک الک بزرگ می‌ تواند از ترکیب حاصل شده مواد اضافی را به خوبی جدا کند. بر اساس نیاز مصرف کننده و سایزی که تنظیم می‌ کند، این دستگاه ترکیب مورد نظر را تحویل می‌ دهد.

با هدف بالا بردن کیفیت و مرغوبیت خروجی و حفظ کیفیت مواد اولیه لازم است که فرآیند رطوبت گیری توسط یک خشک کننده انجام پذیرد.

پس از گذر کردن از تمام این مراحل و هنگامی که یک ترکیب یک دست از مواد اولیه به دست آمد، باید آن ها را با همدیگر ترکیب کرد. در این شرایط نیاز استفاده از دستگاه اکسترودر ضروری است.

دستگاه اکسترودر را در خط تولید زغال فشرده می‌ توان مهمترین دستگاه نام برد. بریکت را در این دستگاه و با گذر از این مرحله تولید می‌ کنند. امروزه انواع مختلفی از دستگاه بریکت را می‌ توان در بازار مشاهده کرد. مدل‌ هایی مانند تسمه‌ ای و اکسترودر گیربکسی هر کدام دارای ویژگی‌ های خاص خود هستند. هر کدام از این دستگاه‌ ها می‌ توانند در کیفیت زغال فشرده و فرآیند ساخت آن ها موثر باشند. اکنون در این مرحله دستگاه اکسترودر باید فرآیند فشرده سازی را بر روی مواد ترکیب شده انجام دهد.

موادی که از دستگاه اکسترودر خارج می‌ شوند شکل خمیری دارند. در نهایت می‌ توان این مواد خمیری شکل را به شکل قالب تغییر داد. محصولی که به صورت قالب از دستگاه اکسترودر خارج می‌ شود بریکت زغال نام دارد.

در آخرین مرحله، زغال خام که به دست آمده را وارد کوره‌ های سنتی یا صنعتی می‌ کنند. مرحله‌ ای که در آن با پختن مواد موجود در آن زغال فشرده تهیه می‌ شود.

عوامل موثر در کیفیت بریکت زغال

برای بالا بردن کیفیت بریکت زغال لازم است که چند فاکتور در نظر گرفته شود. از جمله مهم‌ ترین عواملی که در بالا بردن کیفیت بریکت زغال تاثیر می‌ گذارند، می‌ توان به نحوه تولید، نوع ماشین آلاتی که برای ساخت بریکت به کار گرفته می‌ شود، کیفیت مواد اولیه و دستگاه‌ هایی که در خط تولید زغال قرار دارند اشاره نمود.

از جمله ویژگی‌ هایی که مواد اولیه برای تولید بریکت زغال باید داشته باشند، رطوبت کافی است. مرغوب بودن خاک اره و همچنین داشتن رطوبت کافی می‌ تواند بر روی کیفیت بریکت‌ های تولید شده تاثیرگذاری زیادی داشته باشد.

عامل دیگری که در کیفیت شرکت زغال تأثیر می‌ گذارد، کیفیت دستگاه‌ هایی هستند که در خط تولید مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

نشانه‌ های بریکت بی‌ کیفیت

نشانه‌ های بریکت بی‌ کیفیت

از جمله نشانه‌ هایی که می‌ توانند بریکت بی‌ کیفیت را نمایان کنند، می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • بریکت های دارای ترک
  • بریکت هایی که به خوبی فشرده نشده‌ اند‌
  • بریکت های دارای قوس و کجی
  • بریکت‌ هایی که ترد نیستند
  • بریکت هایی که بسیار سفت هستند

با توجه به اینکه کیفیت بریکت تاثیر مستقیم در بالا بردن محصول نهایی دارد، سعی کنید تمام موارد فوق را در نظر بگیرید تا خروجی کار محصولی درجه یک باشد.

مهمترین کاربرد بریکت زغال چیست؟

مهمترین کاربرد بریکت زغال چیست؟

به احتمال فراوان شما نیز به مانند بخش زیادی از افراد نسبت به کاربرد بریکت زغال آشنایی نداشته باشید. با این حال باید بدانید که از بریکت به عنوان سوخت نیز می‌ توان استفاده کرد.

در مکان‌ های مختلف برای روشن کردن آتش در کوره و روشن کردن شومینه از بریکت استفاده می‌ کنند.

با توجه به اینکه بریکت بسیار راحت سوخته شده و دارای ماندگاری طولانی و گرمای زیاد است، می‌ توان در شرایط مختلف از آن استفاده نمود.

یادآور می‌ شویم بخش زیادی از بریکت های تولید شده در کشور ما به کشورهای همسایه صادر می‌ شوند.

در کشورهای سردسیر اروپایی نیز که به صورت گسترده از شومینه استفاده می‌ کنند به جای هیزم می‌ توانند از بریکت استفاده نمایند. این کار هم به صرفه‌ تر بوده و هم آسیب رسانی به درختان و طبیعت را کاهش می‌ دهد.

سخن پایانی

به احتمال فراوان با مطالعه مطلب فوق نسبت به اینکه بریکت چیست و چه کاربردهایی دارد آشنایی کامل به دست آورده‌ اید. بریکت در واقع همان زغال فشرده خام بوده که پس از تهیه به همراه مواد اولیه دیگر برای تولید زغال فشرده به کار گرفته می‌ شود. فراموش نکنید بریکت زغال به تنهایی نیز کاربردهای زیادی دارد.

اشتراک در خبرنامه ما

با ما اطلاعات خود را بروز نگهدارید

سبد خرید